All Products
-
Wastewater Treatment Equipment
-
Sewage Treatment Plant
-
Water Purification Equipment
-
Water Reclamation System
-
Seawater Desalination Equipment
-
Waste Gas Treatment Plants
-
Industrial Wastewater Treatment Plant
-
Waste Gas Treatment Equipment
-
Water Treatment Stand Alone Equipment
-
Water Treatment Spare Parts
-
BaramThanks to yanjiang Environment for providing me with professional answers, I have more than ten projects in El Salvador: civil construction projects, urban sewage treatment, domestic sewage treatment, medical wastewater treatment, etc. They were very professional and provided professional solutions according to my daily water output and water qual -
LuxuryThe treatment efficiency of this sewage treatment equipment is very high, which can quickly and effectively remove harmful substances in sewage and ensure that the effluent is up to standard.
Phone Number :
+86 18736033966
Whatsapp :
+8618736033966
Keywords [ waste water treatment equipment ] match 448 Products.
Salt Desalination Cleaning Water System for Metal/Plastic in Heavy-Duty Industrial and Commercial Applications
| Usage: | Water Treament |
|---|---|
| Type: | Reverse Osmosis |
| Salt Desalination Rate: | ≥97% |
Environmental Machinery with Industrial Purifiers for Sewage Treatment Plant
| Processing Type: | Filtration |
|---|---|
| Productivity: | 20000L/Hour |
| Core Components: | Pump, Pressure Vessel, Motor |
Container Type MBR Sewage Wastewater Treatment Plant System
| Processing Type: | Biological Bed Treatment |
|---|---|
| Productivity: | 2000L/Hour |
| Core Components: | Motor, PLC |
Integrated Wastewater Treatment Equipment Purification System
| Features: | Durable Structure,Customizable Aesthetics, Efficient Treatment: |
|---|---|
| Capacity Range: | 5-5,000 Tons/day |
| Material: | CNC Cold-rolled Steel Panels |
Containerized MBR/MBBR STP System with Electrocoagulation / Wastewater Treatment Equipment for Domestic, Industrial and Hospital
| Productivity: | 2000L/Hour |
|---|---|
| Processing Type: | Biological Bed Treatment |
| Voltage: | 110 V, 380 V, 220 V |
Stainless Steel Sludge Gravity Thickening Dewatering Treatment System 3500-9500kg IP55 F
| Weight: | 3500-9500kg |
|---|---|
| Size: | Different As Each Model |
| Power: | Different As Each Model |
10hp 316 Cast Stainless Steel Blow Down Treatment Submersible Sewage Pump Acid And Alkali Resistant
| Application: | Commercial Buildings, Developing World Water Solutions, District Energy, Industrial Utilities, Irrigation And Agriculture, Machining, Metal And Equipment Manufacturers, Mining Industry, Wastewater Transport And Flood Control, Wastewater Treatment, Water Tr |
|---|---|
| Pressure: | High Pressure |
| Voltage: | 380V |
Sailboat Ships And Fishing Boat Water Desalination System Drinking Water Use Small RO Watermaker
| Weight: | 350 Kg |
|---|---|
| Size: | 350 *100 * 165CM |
| Power: | 0.5~5.5kw |
Dissolved Air Releaser Of DAF Parts Supplier For Primary Water Treatment
| Material: | Stainless Steel Or Carbon Steel |
|---|---|
| Feature: | High Hydraulic Load With Skimmer |
| Function: | Dissolved Air Flotation Parts |
50Hz/60Hz Power Supply Sewage Treatment Plant With Negative Pressure Technology Automatic Operation Mode
| Weight: | Customized |
|---|---|
| Key Word: | Sewage Treatment System |
| Function: | Multifunction |

