All Products
-
Wastewater Treatment Equipment
-
Sewage Treatment Plant
-
Water Purification Equipment
-
Water Reclamation System
-
Seawater Desalination Equipment
-
Waste Gas Treatment Plants
-
Industrial Wastewater Treatment Plant
-
Waste Gas Treatment Equipment
-
Water Treatment Stand Alone Equipment
-
Water Treatment Spare Parts
-
BaramThanks to yanjiang Environment for providing me with professional answers, I have more than ten projects in El Salvador: civil construction projects, urban sewage treatment, domestic sewage treatment, medical wastewater treatment, etc. They were very professional and provided professional solutions according to my daily water output and water qual -
LuxuryThe treatment efficiency of this sewage treatment equipment is very high, which can quickly and effectively remove harmful substances in sewage and ensure that the effluent is up to standard.
Phone Number :
+86 18736033966
Whatsapp :
+8618736033966
Keywords [ waste water treatment equipment ] match 448 Products.
Pressure Barrel Reverse Osmosis Machine Part Inner RO Storage Tank 2.5L For Water Purifier Machine
| Product Name: | Plastic Water Storage Pressure Tank |
|---|---|
| Material: | EPDM BUTYL |
| Application: | RO System |
1kW Water Purification Industrial Ro Plant Automatic Osmosis Reverse Water System For Agricultural Needs
| Productivity: | 20000L/Hour |
|---|---|
| Weight (kg): | 1000 |
| Processing Type: | Reverse Osmosis, Softening, Desalination, Filtration |
Plastic Pressure Tank Reverse Osmosis Machine Custom Gallon 4G 5G Tankless Water Purifier RO System
| Size: | 10 Inch |
|---|---|
| Material: | Plastic |
| Color: | White; Blue Or Customized |
Wastewater Resource Recovery Integrated Nitrogen Phosphorus Removal Wastewater Treatment Plant
| Productivity: | 7500L/Hour |
|---|---|
| Processing Type: | MBR, MBBR, SBR, AAO, AO |
| Voltage: | 380 V |
2KW 220V Reverse Osmosis Desalination Plant For Purifying Salt Water And Providing Safe Drinking Water
| Productivity: | 500L/Hour |
|---|---|
| Weight (kg): | 345 |
| Processing Type: | Reverse Osmosis, Softening, Desalination, Filtration |
Filter Press Plate and Frame Filter Press
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| Product Name: | Filter Press Plate And Frame Filter Press |
| Weight: | 300-1000KG |
Integrated Wastewater Treatment System With Multi Stage Process for Industrial and Municipal Applications and Customized Design
| Productivity: | 1000L/Hour |
|---|---|
| Processing Type: | Filtration |
| Voltage: | 380 V, 220 V |
Containerized Seawater Desalination Plant With 99% Desalting Rate And TDS 500mg/L Water
| Core Components: | Pump, PLC |
|---|---|
| Weight: | 15000kg |
| Power: | 105kw |
450 Kg Stainless Steel 304 Seawater Desalination Plant Purifying Seawater Into Drinking Water
| Warranty: | 1 Year |
|---|---|
| Productivity: | 3000LPH |
| Weight (kg): | 450 Kg |
Automatic Sludge Dewatering Screw Press Machine for Sewage Treatment
| Applicable Industries: | Garment Shops, Building Material Shops, Machinery Repair Shops, Farms, Food Shop, Construction Works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Environmental Protection Machinery |
|---|---|
| Warranty Of Core Components: | 2 Years |
| Core Components: | Gearbox, Motor, PLC, Spiral, Shaft, Fixed And Moving Rings, Screw |

